pexels.com

Kaip aukštakulnė avalynė keičia jūsų laikyseną?

Greta
Sausis 10, 2020

Kaip aukštakulnė avalynė keičia jūsų laikyseną?

13/2/2021

Atlikta nemažai medicinos tyrimų apie moterų, dažnai avinčių aukštakulnius, sveikatos, eisenos ir laikysenos ypatumus bei skirtumus nuo tų, kurios įprastai renkasi lygiapadžius. Sveikatos specialistai sutaria – avalynė aukšta pakulne neturėtų tapti kasdienės aprangos atributu, nes tai nėra nei sveika, nei saugu. Aukštakulnius rekomenduojama avėti daugiausia dieną ar dvi per savaitę, su sąlyga, jog pasitaikius progai juos nusispirsime po darbo stalu, viešajame transporte ar automobilyje, ir leisime kojoms pailsėti. 

Avint aukštakulniais, veikiamos ne tik mūsų pėdos. Aukštakulniuose įsitaisiusios pėdos verčia įsitempti užpakalinius kojų raumenis, pakeičia dubens padėtį, stuburo linkius.

Aukštakulniai – žalingi ne tik pėdoms

Turbūt ne vienai teko girdėti vyresnių moterų problemas dėl išplatėjusių pėdų, išryškėjusių „kauliukų“, pirmojo pėdos piršto nukrypimo. Žinoma, ankstyvoje jaunystėje veikiausiai nesuksime dėl to galvos: kol pakankamai patogu, kol neskauda – kodėl gi ne? 9 centimetrų kulniukas, vertinant patogumo kriterijumi – išties paprastas būdas atrodyti elegantiškiau. Tačiau ar visais atvejais patogu, reiškia sveika?

Treniruoklis sportui namuose/biure

Stuburo gydymo centro fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Rūta Burzdžienė, sutinka, kad aukštakulniai – neatsiejama šiuolaikinės moters įvaizdžio dalis, tačiau dažnai pareikalaujanti aukų. Kelių valandų nepatogumas, sakysime, pakenčiamas, tačiau tikroji žala yra kur kas didesnė, nei vien maudžiančios pėdos ar pavargusios blauzdos.

Gydytojos teigimu, avint aukštakulniais, veikiamos ne tik mūsų pėdos, bet ir tam tikros raumenų grupės, kurioms tenka didesnis krūvis, nei avint lygiapadę avalynę. Tyrimais įrodyta, kad 9 centimetrų aukščio pakulnė kūno svorio spaudimą priekiniam pėdos paviršiui padidina net 76 procentais. Taigi, kad ir patogiai aukštakulniuose įsitaisiusi pėda pakeičia dubens padėtį, stuburo linkius. „Kai pėdos pernelyg išlenktos, stipriai įtempiami blauzdos ir pėdos raumenys. O jei dar batų noselė siaura – pirmasis pėdos pirštas nuolat stumiamas į išorę ir ilgainiui ji deformuojasi,“ – tvirtina gydytoja R. Burzdžienė. 

Pagalba aukštakulnių gerbėjoms

Antra vertus, visiškai bekulnė avalynė, kaip, pavyzdžiui, paplūdimio šlepetės, taip pat nėra ideali mūsų pėdoms. Optimaliausias sprendimas taisyklingai laikysenai ir judėjimui – batai su 2-3 centimetrų pakulne, su pirštų bei visos pėdos judesių nevaržančia nosele, tvirtu užkulniu, stabilizuojančiu čiurnos sąnarį, idealu, jei padas išlaikytų taisyklingą fiziologinę pėdos padėtį.

Vis tik norinčioms kartą ar du per savaitę pasistiebti ant aukštakulnių, gydytoja R. Burzdžienė rekomenduoja reguliariai atlikti blauzdos raumenų tempimo pratimus.

I pratimas: blauzdos užpakalinės srities paviršinių raumenų tempimas

 • Naudokite rankšluostį (tokiems raumenų tempimo judesiams atlikti jokiu būdu netinka elastinės mankštos juostos). 
 • Atsisėskite ant žemės. Vieną koją laikykite sulenkę, o kitą ištieskite, rankšluosčiu apimkite viršutinę jos pėdos dalį ir abiem rankomis traukite ne horizontaliai, o kreipdami tempimo jėgą link grindų. Turėtumėte pajusti tempiant blauzdos užpakalinį paviršių. 
 • Stebėkite, kad tempiama koja būtų visiškai ištiesta per kelį ir kulnas nepakiltų nuo grindų. 
 • Tempkite 20-30 sekundžių. Kartokite 4 kartus. 


II pratimas: blauzdos užpakalinės grupės raumenų tempimas

 • Atsistokite prie sienos, į ją atremkite abi rankas.
 • Priekinę koją sulenkite ir ženkite žingsnį į priekį sienos link.
 • Perkelkite ant jos visą kūno svorį.
 • Užpakalinė koja turi būti ištiesta per kelį, o jos pėdos kulnas prispaustas prie žemės.
 • Pajutę pirmąjį tempimo pojūtį užpakalinės kojos blauzdoje, užfiksuokite.
 • Tempkite 20-30 sekundžių. Kartokite 4 kartus.


III pratimas: blauzdos užpakalinės srities giliųjų raumenų tempimas

 • Įtūpsto pozicijoje pastatykite tempiamą kairę koją taip, kad kelis būtų smailiu kampu. 
 • Tada lenkitės kūnu į priekį, neatkeldami kulno nuo grindų. 
 • Turėtumėte pajusti tempimą kairės blauzdos srityje. 
 • Tempkite 20-30 sekundžių. Kartokite 4 kartus.


Straipsnio autorystė
: Smartwellness.eu/Stuburo gydymo centras

smartwellness.eu instagram