Sveikatinanti apranga – iš mito į realybę?

Greta
Sausis 10, 2020

Sveikatinanti apranga – iš mito į realybę?

30/6/2022

Jau tapo įprastos išmaniosios apyrankės, stebinčios organizmo veiklą, o technologijų milžinės „Samsung“ ir „Google“ toliau investuoja į ateities drabužių, aksesuarų kūrimą bei gamybą. Be to, jos diktuoja toną technologijų srityje nesnausti ir mados rinkos bei lengvosios pramonės pirmūnams. Įdomūs eksperimentai vyksta 2015 m. iškilusiame e-tekstilės ir išmaniųjų drabužių segmente. Akivaizdu, šiandien kasdienei aprangai nebepakanka būti tik patogia, malonia dėvėti, išreikšti asmenybės ypatumus ar atitikti vyraujančius estetinius standartus. Jai keliami nauji iššūkiai – sekti organizmo veiklą, fiksuoti pokyčius, archyvuoti su asmens sveikata susijusią informaciją. Kai kuriais atvejais – ir sveikatinti, signalizuoti pavojų ar iškviesti pagalbą.

Išmanioji apranga – aukštųjų technologijų drabužiai, elektroninė, išmanioji tekstilė – patobulinta naudojant technologijas, kurios suteikia rūbui, avalynei ar aksesuarui daugiau, nei įprasta, funkcionalumo. Ši aprangos kategorija dar vadinama e-apranga. Dauguma tokių drabužių pagaminti iš pažangios tekstilės su sudėtyje įkomponuotais jutikliais ar mikroschemomis, renkančiais biometrinius duomenis apie žmogaus organizmo būklę, jos pokyčius. Pasitelkus „Bluetooth“ arba „Wi-Fi“ duomenys siunčiami į dirbtinio intelekto programas išmaniajame įrenginyje. Tokią inovatyvią aprangą jau kuria ir didžiosios mados kompanijos: „Ralph Lauren“, „Tommy Hilfiger“, „Under Armour“, „Levi‘s“ ir kt. Apžvelkime, kokie sveikatinimo vaidmenys tenka šiuolaikinei aprangai – išmaniesiems drabužiams bei aksesuarams.

Stebi organizmo veiklą

Galima nesunkiai rasti inovatyvių sportinių drabužių su įmontuotais elektroniniais prietaisais fiksuoti širdies veiklą, sąnarių judesius, miego pozas, kvėpavimą. Tai – ištobulinti, malonūs dėvėti ir praktiški prižiūrėti rūbai, kuriuos galima  lankstyti, skalbti mašina ar net lyginti. Štai Masačusetso technologijos instituto (MIT) mokslininkai sukūrė skaitmeninį pluoštą, galintį pajusti, saugoti ir analizuoti žmogaus organizmo veiklos parametrus, stebėti fiziologines funkcijas. Prie drabužių kaip papildomas sluoksnis siuvamas mikroskopinis skaitmeninis tinklas neapsunkina tekstilės, ją galima lankstyti, skalbti, lyginti.

Pavyzdžiui, šis audinys, įdėtas į marškinių pažastį, gali rinkti kūno temperatūros duomenis. Tyrimo metu marškiniai su išmaniuoju mikropluoštu sukaupė 270 minučių kūno temperatūros duomenų atliekant skirtingą fizinę veiklą. Vėliau išmanusis pluoštas 96% tikslumu galėjo nustatyti, kokia veikla užsiėmė marškiniais vilkintis asmuo. Audiniai su skaitmeniniais komponentais gali ne tik surinkti daug įvairios informacijos apie organizmo veiklą, bet ir įspėti dėvintįjį apie sveikatos pokyčius, pavyzdžiui, kvėpavimo susilpnėjimą ar nereguliarų širdies plakimą.

Tarp šiandieninėje rinkoje plačiai žinomų inovacijų – išmanioji „Komodo AIO“ rankovė, pasitelkus elektrokardiogramos technologiją, stebinti širdies ritmo veiklą. Be tikslių širdies ritmo duomenų, sekamas treniruotės intensyvumas, miegas. Išmaniajame modulyje yra jutikliai, skirti fiksuoti kūno temperatūrą, oro kokybę ir UV spindulius. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog tai – fitneso entuziastų žaisliukas, tačiau AIO startuolio siekiai ambicingi – išmatuoti streso lygį, nustatyti širdies ligą ir t.t.

Panašūs ir  „Hexoskin“ marškinėliai su išmaniaisiais jutikliais, matuojantys širdies ritmą, kvėpavimo dažnį bei judesius ir pateikiantys duomenis apie veiklos intensyvumą, sudegintas kalorijas, nuovargio lygį bei miego kokybę. Dar vieni – „Ambiotex“ marškinėliai, skirti bėgikams, dviratininkams, fitneso ir kt. profesionalams ar entuziastams, matuoja širdies ritmą, organizmo patiriamo streso lygį, kaupia aerobinę informaciją. Drabužyje integruoti jutikliai įrašo duomenis, kuriuos galima peržiūrėti, kaupti ir analizuoti išmaniojo telefono programėlėje, gauti įžvalgų, kaip optimizuoti treniruotes, efektyviai atsigauti po jų.

Saugo ir iškviečia pagalbą

Purdue universiteto (JAV) mokslininkai sukūrė išmaniuosius drabužius, maitinamus belaidžiu ryšiu per lanksčią, itin ploną šilko ritę, prisiūtą ant tekstilės. Šie, hidrofobinėmis molekulėmis padengti rūbai, yra atsparūs vandeniui bei purvui, jų beveik neįmanoma ištepti. Tačiau prireikus, galima skalbti skalbimo mašina: inovatyvus impregnuotas audinys elektroninius komponentus apsaugo nuo vandens. Tie rūbai yra tokie pat lankstūs, tamprūs ir pralaidūs orui, kaip ir įprasti medvilniniai marškinėliai. Jų ypatinga funkcija – ryšys su išmaniuoju įrenginiu, leisiantis ne tik sekti ir archyvuoti sveikatos duomenis, siekti produktyvumo, bet ir išsikviesti pagalbą intensyvesnio fizinio krūvio metu sutrikus normaliai organizmo veiklai ar patekus į nelaimingą atsitikimą.

Siekiama, jog įprastais naudoti taptų ir drabužiai, stebintys kūdikių sveikatą. Trapaus organizmo stebėsena yra efektyvi prevencinė priemonė norint išvengti įvairių itin nepageidaujamų nutikimų. „Owlet“ išmaniosios kojinaitės stebi naujagimių deguonies lygį bei širdies ritmą. Gamintojas pasitelkė ligoninėse naudojamą pulso oksimetrijos technologiją, kad avint kojines būtų galima stebėti mažylio širdies ritmą ir užtikrinti, kad jo miegas bei kvėpavimas nenutrūktų. Gaminys sinchronizuojamas su išmaniuoju telefonu, pateikia duomenis realiu laiku. Taip pat galima susieti su „ Owlet Connected Care“ platforma, kuri padeda nustatyti galimas sveikatos problemas, pneumoniją, bronchiolitą, lėtines plaučių ligas, širdies defektus, miego sutrikimus.

„Neopenda“ produktas – išmanioji kūdikių kepuraitė matuoja temperatūrą, širdies susitraukimų, kvėpavimo dažnį, deguonies kiekį kraujyje. Su kompiuteriu per „Bluetooth“ galima sinchronizuoti net 24 mažylių kepures. Taip medikai ir slaugytojai vienu metu gali patikrinti visų mažylių gyvybinius požymius ir gauti įspėjimus, jei bet kokie temperatūros ar širdies ritmo pokyčiai kelia susirūpinimą.

Traumų prevencija

Jau žinoma, kad ortopedinė, masažinė avalynė gali padėti spręsti kojų ar pėdų sveikatos problemas. O ar girdėjote apie kojines? Protekcinėmis savybėmis pasižymi ir „Siren“ išmaniosios kojinaitės, sukurtos diabetikams apsaugoti nuo pėdų traumų. „Siren“ diabetinės kojinės su įausta pėdų stebėjimo sistema nuolatos seka temperatūrą: audinyje įkomponuoti mikrojutikliai matuoja pėdos temperatūrą 6 skirtinguose taškuose. Jutikliams užfiksavus šilumos padidėjimą, t.y uždegimą, vartotojui į išmanųjį telefoną siunčiamas įspėjimas. Diabetikams, kenčiantiems nuo nervų pažeidimo, kojos dažnai tirpsta ir į uždegimą signalizuojančius pojūčius nekreipiama dėmesio arba jie nepajuntami, todėl dažnai atliekamos amputacijos. Taigi „Siren“ kojinės – efektyvi prevencinė priemonė to išvengti.

Yra ir universalių, paprasčiausiai žingsnius, jų aukštį, ėjimo greitį bei atstumą matuojančių kojinių. Vieno iš šiuo metu TOP išmaniųjų produktų – „Sensoria“ kojinių pranašumas – gebėjimas atpažinti neteisingą, pavojingą ar galimai traumuojantį bėgimo stilių. Išmaniosios kojinės nustato, kuri pėdų dalis patiria didžiausią spaudimą bėgant – taip galima koreguoti bėgimo stilių.

O štai „Nadi X“ jogos kelnėse integruoti haptiniai jutikliai siunčia signalą, kada atliekamą pozą reikia patobulinti. Naudodamas haptinį grįžtamąjį ryšį, išmanusis drabužis siunčia subtilią vibraciją į koreguotiną kūno dalį. Integruotos jautrios vibracijos švelniai pulsuoja į klubus, kelius ir kulkšnis, skatindamos sportuojantį taisyklingai judėti, laikytis teisingų pozicijų. Jogos kelnės sinchronizuojamos per „Bluetooth“ su išmaniuoju telefonu, programėlėje pateikiamos instrukcijos, kaip optimizuoti kiekvieną pozą. Šį gaminį galima skalbti išėmus akumuliatorių, tvirtinamą kairiojo kelio  lenkimo srityje.

Šviesos ir šilumos efektas

Turbūt jau nebestebina kartu su chemikais, biochemikais sukurta apranga, kontroliuojanti šilumos skleidimą, priklausomai nuo oro temperatūros ir dėvinčiojo poreikio šilumai. Išmanūs drabužiai stebi organizmo būklę ir pritaiko šilumos ar šalčio pojūtį, apsaugo arba vėdina: kai žmogui karšta, audinys prasiveria ir leidžia patekti daugiau oro; kada šalta – užsiveria sukurdamas šilumos bloką. Tokia apranga plačiai taikoma kariams, atletams, lauko darbuotojams.

Inovatyvių produktų kūrėjai toliau eksperimentuoja su šviesos bei šilumos efektais. Pavyzdžiui,  išmanieji „Under Armour Athlete Recovery Sleepwear“ naktiniai rūbai sugeria šilumą iš dėvėtojo kūno ir išskiria infraraudonųjų spindulių šviesą. Visa tai –  geresnei miego kokybei ir per dieną išvargintų raumenų atsigavimui. Ši kompanija turi ir visą drabužių, sugeriančių šilumą iš kūno ir atspindinčių ją ant dėvėtojo odos, liniją. Kūno šiluma paverčiama infraraudonųjų spindulių šviesa, kuri, tyrimais įrodyta, yra svarbi ir naudinga žmogaus organizmui.

Itin plačiai specializuojamasi ir nuo saulės saugančių drabužių sektoriuje, dažniausiai tai – UV spindulius sugerianti tekstilė. Tačiau, pavyzdžiui, išmanusis „Neviano“ maudymosi kostiumas matuoja UV poveikį. Ši prancūzų mados technologijų įmonė „UV Protect“ maudymosi kostiumėlių kolekcijoje panaudojo medaliono pavidalo vandeniui atsparų jutiklį, neleidžiantį per ilgai būti saulėje. Programėlėje, įvedus odos tipą, stebima dėvinčiojo kūno temperatūra. Jutiklis fiksuoja aukštą UV lygį ir praneša, kada reikia pasitepti kremu nuo saulės, atsivėsinti šešėlyje ar vandenyje.

Daugelio nebestebina tekstilė su apsauga nuo kenksmingos UV spinduliuotės. Tačiau drabužis, kuris leistų atgaivinti saulės nugairintą, išsausėjusią odą, pamaitinti ją drėkinamosiomis, regeneruojančiomis medžiagomis – kur kas įdomiau. Pavyzdžiui, kompanijos „Buki“ riboto leidimo kolekcijoje yra marškinėlių bei skarelių, kurių sudėtyje esantis kolagenas, peptidai drėkina, minkština, apsaugo odą nuo žalingo aplinkos poveikio. Tuo tarpu „Monsson Blooms“ siūlo organinės medvilnės, kurios sudėtyje yra ajurvedinių žolelių, rūbus.

Skamba ekstravagantiškai? Smalsu išbandyti? Tiesa. O faktams, jog apranga gali realiai pasitarnauti sveikatinant ar saugant mūsų organizmą nuo žalingos veiklos ar aplinkos poveikio, pagrįsti reikia laiko – ilgų dešimtmečių mokslinių tyrimų. Būkime smalsūs, bet išlikime kritiški. Smagių eksperimentų išmaniosios aprangos rinkoje!



Smartwellness.eu

Subscribe to our newsletter
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Sveikatlaiškio prenumerata

Prenumeruokite autentiškas sveikatos naujienas

Paspausdami prenumeruoti jūs sutinkate su mūsų Privatumo Politika
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Smartwellness

Naršymas mūsų svetainėje skatina būti sveikesniais. Autentiški, edukaciniai straipsniai, itin kruopščiai atrinktos sveikatinimo  knygos, filmai, įvairios sveikatinimo inovacijos, prietaisai, priemonės, programos yra skirti jūsų sveikesnei kasdienybei.

Smartwellness.eu turiniui įtakos nedaro rėmėjai, sveikatingumo produktų tiekėjai, pardavėjai ar partneriai - informacija platinama nepriklausomu interesu.

Autoriaus teisės © 2022 SmartWellness.eu. Visos teisės saugomos. Powered by Webflow.lt