Tatuiruotė – randas odoje ir organizme

Greta
Sausis 10, 2020

Tatuiruotė – randas odoje ir organizme

19/6/2022

Tatuiruotė – laikinas arba amžinas, priklausomai nuo atlikimo metodų ir priemonių, piešinys ant kūno. Anksčiau įvairiose tautose tatuiruotėmis ženklino socialinį statusą, giminystės ryšius, brandą. Dabar jos – estetinė saviraiškos priemonė,  simbolinę reikšmę turinti kūno puošmena. Tačiau jeigu ilgainiui šis dekoratyvus sprendimas nusibosta, pasikeičia vertybės, kurias šis simbolizavo? Deja, tai tik viena iš tatuiruočių „ydų“.

www.skin.lt medžiaga

           Apie kilmę ir gylį

Kūno piešinių lokalizacijos būna įvairios, neretai nulemtos kultūrinių ypatumų. Pavyzdžiui, laikinosiomis chna tatuiruotėmis, populiariomis Indijoje, dažniausiai puošiamos plaštakų, riešų, dilbių ir pėdų sritys. Tačiau labiausiai paplitusios ilgalaikių piešinių vietos yra pečiai, žastas, dilbis, riešas, nugara, apatinės kojų dalys, krūtinė.

Tatuiruotės skiriamos į dekoratyvines, atliktas profesionaliame ar neprofesionaliame salone; kosmetines, kurios dar vadinamos permanentiniu makiažu; traumines, atsiradusias po avarijų, sprogimo ir kitų nelaimingų atsitikimų, pigmentinėms dalelėms patekus į pažeistą odą; ir medicinines. Profesionalios dekoratyvinės tatuiruotės daromos naudojant specialų prietaisą –  „tatuiravimo šautuvą“, kuriuo adata į odą įvedamas pigmentas. Tatuiruočių salonuose naudojamos spalvos gaunamos iš organinių dažų, sumaišytų su sunkiaisiais metalais. Piešiniai, kuriami didelio tankio spalvinėmis medžiagomis, siekia gilesnius odos sluoksnius. Neprofesionalų tatuiruotės daromos viršutiniuose odos sluoksniuose, nes pigmentas į odą patenka naudojant vielas arba adatėles. Mėgėjiškos tatuiruotės dažniausiai yra juodos spalvos, išgaunamos naudojant rašalą su anglimi, todėl norint lengviau pašalinamos.

Tatuiruojama pigmentą įterpiant į vidurinį odos sluoksnį – dermą. Proceso metu pažeidžiama jungtis tarp epidermio (viršutinio odos sluoksnio) ir dermos, todėl pigmentas pasiskirsto ląstelėse ir tarp jų. Po 2-3 mėnesių odos sluoksniams atsistačius, pigmentas lieka koncentruotas dermoje susiformavusiame randiniame audinyje.

Šalutinis efektas

Kuriant kūno piešinius, deja, galimos įvairios komplikacijos, kurios tam tikrais atvejais gali atsirasti nepriklausomai nuo meistro profesionalumo. Pavyzdžiui, dėl alerginės reakcijos, randų susidarymo, ilgainiui kylančio nepasitenkinimo tatuiruote ir pan. „Svarstant apie tatuiruotes, svarbu įvertinti tykančias rizikas. Dėl pažeisto odos barjero gali išsivystyti infekcija. Į odą patekę mikroorganizmai sukelia uždegimą, pasireiškiantį skausmu, paraudimu, patinimu. Galimos ir sunkios infekcijos, kurias išduoda stiprus karščiavimas bei kiti stipriau išreikšti minėti simptomai, profesinėmis įžvalgomis dalijasi dermatovenerologė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė. – Nesilaikant higienos reikalavimų, galimas užkrėtimas hepatito ar ŽIV infekcijomis.“

Dermatovenerologė pažymi, jog tam tikrais atvejais galimos kontaktinės alergijos, tačiau nėra reglamentuotų testų tatuiruotės rašalo alergijai nustatyti. Nors alerginės reakcijos yra retos (dažniausiai išsivysto raudonam rašalui), tačiau neprognozuojamos. Rašalo, naudojamo kūno piešiniams, sudėtyje yra daug įvairių cheminių medžiagų, kai kurios turi kancerogeninių savybių. Tačiau šiuo metu, anot prof. dr. M. Bylaitės-Bučinskienės, nėra nustatyto ryšio tarp tatuiruočių ir onkologinių ligų.    Medikė taip pat priduria, jog organizmas rašalą gali vertinti kaip svetimkūnį, todėl kyla imuninės reakcijos, galinčios lemti įvairių iškilimų ar randų susidarymą. Magnetinio rezonanso tyrimo metu tatuiruotės vietoje gali kilti deginimo, tinimo pojūtis, o dėl rašale esančių metalų gali atsirasti vaizdinių artefaktų.

(Ne)laikinas įgeidis

Statistika byloja, jog 30 proc. asmenų gailisi pasidarę tatuiruotę, o 10-20 proc. ieško galimybių ją pasišalinti. Medicinos specialistai teigia, jog tatuiruotės šalinimo procedūra yra skausminga, neišvengiama komplikacijų rizika, be to ne visuomet pavyksta visiškai panaikinti piešinį.

Neseniai Danijoje atlikto tyrimo metu nustatytos įvairios tatuiruočių šalinimo priežastys, kurias galima suskirstyti į keletą grupių. Tai socialinis atstūmimas (stigmatizacija, jų matomumas, dėl tatuiruotės kylančios problemos darbe), piešinio pokyčiai (prasta tatuiruotės kokybė ar jos išblukimas, pigmento slinkimas į aplinkinius audinius), asmeninai veiksniai (atsibodę piešiniai, branda, simbolinės reikšmės aktualumo praradimas), sveikatos problemos (alerginės reakcijos, randėjimas, jautrumas saulėje).

„Tatuiruotės gali būti šalinamos įvairiais metodais, tačiau pats saugiausias – lazerinis. Pagrindinis lazerio taikinys šalinant tatuiruotes yra jų pigmentas. Vienas iš naudojamų lazerių yra „Q-switch YAG“, kuris generuoja skirtingo ilgio bangas, reikalingas tam tikrai spalvai naikinti. Šis lazeris produkuoja infraraudonosios šviesos 1064 nm bangas juodos, 532 nm – raudonos, 585 nm ir 650 nm bangas mėlynos ir žalios spalvos pigmentui šalinti, – aiškina dermatologė M. Bylaitė-Bučinskienė. – Procedūros metu lazeris sukelia foto akustinę vibraciją bei išskiria energiją, kuri odoje virsta kaitra. Šie veiksniai lemia pigmento skilimą į smulkesnes dalelytes, kurios šalinamos per epidermį, kitas odos ląsteles (makrofagus – ląstelės, kurios šalina svetimkūnius) bei nuteka su limfa.“

Anot dermatovenerologės, kūno piešinių šalinimas lazeriu yra skausminga procedūra. Manipuliacijos vieta nuskausminama vietiniais anestetikais, tačiau neretai skausmo pojūtis išlieka. Dažniausiai šalinimo procedūrą reikia kartoti kelis kartus, vidutiniškai nuo 4 iki 15 kartų. Tarp jų rekomenduojamas 4-6 savaičių tarpas. Šalinant tatuiruotes nustatomas tam tikras lazerio impulsų greitis. Šalinama sritis pabąla arba pagelsta, atsiranda paraudimas, patinimas, po kelių minučių – mažos kraujosruvos, o dar atokesniu laikotarpiu gali atsirasti šašai, mėlynės. Tai yra normalūs odos pokyčiai, kurie yra neišvengiami siekiant kokybiškai pašalinti odos piešinius. Jei atsiranda nepakeliamas skausmas, sinkopė, hiperpigmentacija, hipopigmentacija, kraujavimas ir kiti pokyčiai, tai – komplikacijos.

Gražiausias piešinys – ištrintas

Kūno piešinio šalinimo rezultatai priklauso nuo įvairių veiksnių (žr. lentelėje), kuriuos gydytojas privalo aptarti su pacientu prieš pirmąją bei kitas procedūras. Ne visos tatuiruotės gali būti šalinamos, be to, ne visuomet garantuojamas geras rezultatas. Visiškai tatuiruotės pašalinamos tik trečdaliui žmonių, tačiau apie 85 proc. pacientų yra patenkinti galutiniais rezultatais. Lentelėje matyti, jog geresni rezultatai būdingi senoms, išblukusioms, vienspalvėms tatuiruotėms. Šviesesnio gymio žmonėms mažesnė tikimybė atsirasti odos hipopigmentacijai ar hiperpigmentacijai. Svarbu žinoti, kad sunkiausiai pašalinamas žalios spalvos pigmentas.

Siekiant geresnių rezultatų bei trumpesnio tatuiruotės šalinimo laikotarpio, svarbu kreiptis į gydytoją dermatologą, turintį patirties dirbant su lazeriniu kūno piešinių šalinimu. Prieš procedūrą svarbu aptarti asmens lūkesčius, kylančius klausimus. Neišvengiamos ir tatuiruočių šalinimo lazeriu komplikacijos: nepakeliamas skausmas, randėjimas, hiperpigmentacija, nepakankamas pigmento pašalinimas, hipopigmentacija, infekcija, pūslės, pūslelės, kitų ligų paūmėjimas (psoriazė, atopinis dermatitas), kraujavimas, paradoksinis tatuiruotės patamsėjimas, prailgintas gijimas, sinkopės/hipoglikemijos epizodas, odos tekstūros pokyčiai, „Kompartment“ sindromas. Taigi nusprendus papuošti kūną gražiu, prasmingu piešiniu, dera keletą kartų savęs paklausti: ar nebus gražiausiais piešinys – ištrintas?..

Lentelė: Faktoriai lemiantys tatuiruotės šalinimo trukmę ir rezultatus.

Ryškiausios nematomos tatuiruotės

Rasime aibę įžymybių, garsėjančių kūno piešinių dinamika. Vienas garsiausių tatuiruočių šalinimo, transformavimo pavyzdžių – aktorius Johnny Deppas. Pavyzdžiui, tatuiruotė su mylimosios Winonos Ryder vardu „Winona Forever“ po skyrybų, subtiliai ištrynus keletą raidžių, tapo žaismingu užrašu „Wino Forever“. Aktorė, filantropė Angelina Jolie panašiai kūrybiškai pasielgė su ištatuiruotu buvusio sutuoktinio Billy Bob Thornton vardu. Vietoj jo ant kairės rankos atsirado šeimos narių gimimo vietų koordinačių piešinys.  

Ne viena garsenybė skausmingą tatuiruotės šalinimo procesą yra transliavusi gyvai. Pavyzdžiui, Kelly Osbourne, kuri į gerbėjus tiesioginiame eteryje emocionaliai kreipėsi: „Ar kuris iš jūsų dar žino, kaip tai skauda??? Tai 1000000000000 kartų blogiau, nei tatuiruojantis!!!“

Vis tik akivaizdu, jog emocinis ryšys su simboliniu piešiniu, įsitikinimai ar estetiniai pokyčiai garsioms asmenybėms svarbiau už tatuiruočių šalinimo metu patiriamą skausmą bei gijimo procese kylančius nepatogumus.

Subscribe to our newsletter
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Sveikatlaiškio prenumerata

Prenumeruokite autentiškas sveikatos naujienas

Paspausdami prenumeruoti jūs sutinkate su mūsų Privatumo Politika
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Smartwellness

Naršymas mūsų svetainėje skatina būti sveikesniais. Autentiški, edukaciniai straipsniai, itin kruopščiai atrinktos sveikatinimo  knygos, filmai, įvairios sveikatinimo inovacijos, prietaisai, priemonės, programos yra skirti jūsų sveikesnei kasdienybei.

Smartwellness.eu turiniui įtakos nedaro rėmėjai, sveikatingumo produktų tiekėjai, pardavėjai ar partneriai - informacija platinama nepriklausomu interesu.

Autoriaus teisės © 2022 SmartWellness.eu. Visos teisės saugomos. Powered by Webflow.lt