Dermatologija judesiu

Greta
Sausis 10, 2020

Dermatologija judesiu

15/11/2021

Pandemijos izoliacijos metu, kuomet siekiama mažinti kontaktus, galbūt randama daugiau laiko pasirūpinti savo sveikata bei išvaizda. Šį kartą fokusas – į tikslinių judesių kosmetinį efektą mūsų veido bruožams.

Gvildenama tema – judesių dermatologija – yra dermatologijos ir kineziterapijos žiniomis grįsta inspiracija, kaip pačiam sveikatintis ir suteikti gražesnę išvaizdą, užuot ieškojus naujo kremo, papildo, galų gale, vizito pas kosmetologą ar masažistą. Vos 10-15 minučių per dieną ar keliskart po tiek – verta investicija į savo emocinę bei fizinę būklę. Beje, dermatologija judesiu ypač tinka vietoje emocinio pirkimo ar valgymo.

Tačiau kai kalbame apie investiciją į gerovę, būtina įtraukti disciplinuotumą, sąmoningumą, valią. Taigi ir tikslingai veido bruožų priežiūrai būtinas pozityvus, valingas nusiteikimas, patikimos žinios, gebėjimas sraute atsirinkti sau tinkančią, tikslingą informaciją.

Laikysena lemia veido būklę

Pirmiausia svarbu akcentuoti, jog išorinę bei vidinę veido būklę sąlygoja bendra organizmo sveikata, taip pat – laikysena. Taisyklinga, harmoninga kūno pozicija yra jaunatvės ir grožio karkasas. Taigi siekiant tobulinti veido bruožus, pirmiausia reikia susibalansuoti teisingą kūno poziciją, laikyseną – juk veido sritis itin susijusi su taisyklingu kakliniu stuburo linkiu, smakro ir pečių juostos pozicija, su bendra organizmo būkle:  kaulų-raumenų, kraujotakos, limfotakos ir kt. sistemomis. Kalbant paprasčiau, sportuojantys patvirtins galbūt ne visiems akivaizdžius medicinos mokslo faktus – treniruojant kūną, matomi pokyčiai ir veide.

Daugeliui mūsų dirbant sėdimą darbą formuojasi ydinga laikysena su galvos poslinkiu į priekį, kurį kompensuoja ir papildomų žalingų apkrovų gauna nugarinė kaklo dalis ir pečiai. Tuo tarpu su galvos, kaklo, pečių pozicija susijusi žandikaulio būklė. Apatinio žandikaulio bei smilkinių raumenys yra atsakingi ne tik už kramtymą, bet ir vestibiuliarinį aparatą. Esti medicininių įžvalgų, jog dėl netaisyklingos žandikaulio padėties gali ne tik deformuotis veido ovalas, bet ir imti sukti galvą ar ūžti ausyse. Jau nekalbat apie raukšlelių apie akis, nasolabialinių klosčių formavimąsi.

Veido raumenų tonusas ir elastingumas tiesiogiai priklauso nuo kraujo apytakos kaklinėje stuburo dalyje. Veido raumenų, kaip bet kurių kitų, būklę lemia jį supančios kraujagyslės ir nervai. Todėl norint, kad veido raumenys ir raiščiai atliktų savo funkcijas, svarbu užtikrinti optimalią kraujagyslių veiklą, maistingų medžiagų tiekimą raumenims, veido zonos įnervaciją.

Anot J. Girskio stuburo gydymo centro kineziterapeutės Gretos Girskės, kakle esanti hiperlordozė (padidėjęs stuburo linkis) gali sąlygoti žandikaulio linijos sutrumpėjimą, formuoti ne tokią aštrią smakro liniją. Štai kodėl galvodami apie veido grožį ir sveikatą, į judesių dermatologijos protokolą dažnu atveju yra tikslinga įtraukti tiesiamųjų kaklo, krūtinės raumenų tempimą, lenkiamųjų kaklo raumenų stiprinimą. Pašalinus tempimą nugarinėje kaklo srityje taikant tikslingus atpalaidavimo pratimus, smakras bus tvirtas, žandikaulio linija – grakšti, veido ovalas – ryškus ir tonizuotas.

Platysma – veido molbertas

Nematomas mūsų veido bei kaklo grožio karkasas – poodinis kaklo raumuo, vadinamas platysma. Ploniausias ir plačiausias veido mimikos raumuo, apimantis sritį nuo krūtinkaulio iki lūpų, jungiantis kramtymo raumenis su apatiniu žandikauliu, yra atsakingas už mimikos raukšles. Būtent jis palaiko ir pakelia kaklo odą, formuoja priekinės kaklo dalies, apatinio žandikaulio, lūpų bei nasolabialinės srities išvaizdą.

Nematomas mūsų veido bei kaklo grožio karkasas – poodinis kaklo raumuo, vadinamas platysma.

Deja, platysma yra itin pažeidžiama, nes nesijungia su kaulų struktūra, tad su amžiumi yra linkusi prarasti ir stangrumą, ir elastingumą. Ji turi mažiau riebalinių liaukų, nei veidas ir itin siaurą riebalinį audinį, dėl to ši kūno vieta linkusi sausėti ir raukšlėtis. Odai netenkant elastino ir kolageno, prarandamas tamprumas ir lengviau pasiduodama gravitacijai – minkštieji audiniai, veikiami traukos jėgos, nukara. Šis mimikos raumuo nedalyvauja įprastuose kaklo ir galvos judesiuose; įsitempia tik ypatingų fizinių pastangų dėka ar jaučiant nerimą, stresą, didelį skausmą.

Neprižiūrima platysma yra veido bruožų deformacijos priežastis senstant. Ji lemia apatinio žandikaulio odos suglebimą, žemyn nusvirusius lūpų kampučius, apatinės veido dalies ir smakro odos tonuso praradimą, dėl ko randasi pagurklis. Todėl svarbu prevenciškai stebėti ir stiprinti platysmos raumenį, kad kuo ilgiau išlaikytume harmoningą, grakščią kaklo, pečių liniją, jaunatvišką veido ovalą. Tinkamai neprižiūrėjus plačiausiojo mimikos raumens, su amžiumi atskiros  jo dalys ima atsiskirti vienos nuo kitų ir suformuoja kakle ryškias klostes, raukšles o tuomet jau nebepadės nei raumens treniravimo pratimai, nei masažai ar kosmetika – o norinčioms jaunatviškų kaklo linijų, teks griebtis grožio peilio.

Tikslingas platysmos stiprinimo pratimas

Norint stiprinti platysmos raumenį, palaikyti reikiamą jo tonusą, reikia atlikti apatinės lūpos bei smakro tempimo žemyn pratimą. Smarkiai įtemptas raumuo bus aiškiai matomas. Efektyvesniam tempimui galima išversti apatinę lūpą. Įtampa turi jaustis visoje priekinėje kaklo dalyje ir krūtinės viršuje. Svarbus taisyklingas kvėpavimas: įkvepiama įtempiant raumenį, iškvepiama – po keliolikos sekundžių atpalaiduojant. Pailsėjus pratimas kartojamas. Jei nugarinėje kaklo dalyje juntama įtampa, reikia rasti tokią galvos poziciją, kad nugarinės kaklo dalies (tiesiamieji) raumenys neįsitemptų stipriai įtempiant platysmos raumenį.

Jos didenybė kakta

Kakta – viena charakteringiausių mūsų veido sričių, kuri, deja, išduoda mūsų amžių, gyvenimo būdą, negalavimus. Ji – mūsų vidinio pasaulio, emocijų veidrodis. Turbūt jau žinoma, jog kaktos klostes formuoja antakių mimikos. Tačiau galbūt ne kiekvienas susimąstė, jog kaktos raukšlių prevencijai ir ankstyvai korekcijai galima dirbti su epicranius occipitalis – raumeniu galvos gale. Veido ir galvūgalio raumenys susiję: traukiant skalpą žemyn keliami antakiai. Taigi siekiant išvengti raukšlių kaktoje, verta fokusuotis į galinę galvos dalį, spazmus kakle ir pečiuose. Galvos sausgyslių struktūra – tarsi šalmas, kuris turi būti pakankamai elastingas. Kietas, sustingęs skalpas kaktoje formuoja raukšles, rūpesčio liniją, nuleidžia antakius, vokus, maišelius po akimis.  Taigi dailinant veidą, verta nepamiršti skalpo, galvos masažo, kurį galite atlikti sau kasdien pirštais ar bet kokiomis šukomis braukdami, masažuodami pakaušį, taip sumažinant įtampą galvos skalpo srityje, o taip pat – kaktoje ir visame veide.

Galvos sausgyslių struktūra – tarsi šalmas, kuris turi būti pakankamai elastingas. Kietas, sustingęs skalpas kaktoje formuoja raukšles, rūpesčio liniją, nuleidžia antakius, vokus, maišelius po akimis.

Kaktos raukšles lemia ir spazmuoti kramtymo raumenys, susilpnėjęs, netaisyklingos padėties žandikaulis. Kramtomieji raumenys įsitempia dėl streso, blogo sąkandžio, todėl itin svarbu juos atpalaiduoti. Dažnai žandikaulyje įtampa susiformuoja dėl netaisyklingos liežuvio pozicijos, dėl kurios žandikaulis silpsta, praranda jaunatviškas linijas. Teisinga liežuvio pozicija turi tapti įpročiu, tada ir žandikaulis bus reikiamoje vietoje. Taisyklingai gulintis liežuvis – prieš dantų liniją, padėtas ant apatinio žandikaulio. Taigi svarbu pasirūpinti, kad žandikaulis nuo kasdienės psichologinės įtampos ar netaisyklingos laikysenos nebūtų spazmuotas.

Pratimai, ydingai laikysenai su galvos poslinkiu į priekį koreguoti

I PRATIMAS: Kaklo tiesiamųjų raumenų tempimas gulint

Jei vertindami savo kaklo judesius smakru nepaliečiate krūtinkaulio, vadinasi, jums sutrumpėję kaklinės dalies tiesiamieji raumenys, todėl turite juos tempti, bet tik ne stiprinti. Kaklo tiesiamieji raumenys daugumai yra sutrumpėję ir stipresni už kaklo lenkiamuosius raumenis. Šiuos raumenis reikia pradėti tempti gulint, o vėliau jau galima ir sėdint.

Atsigulkite ant nugaros, kojas sulenkite per kelius ir sunėrę pirštus uždėkite rankas kuo aukščiau ant pakaušio, bet ne ant viršugalvio! Atpalaidavę kaklą, rankomis suimkite galvą ir lenkite (tik rankomis!) smakrą artindami prie krūtinkaulio taip, kad pečiai nepakiltų nuo kilimėlio. Darant pratimą, turite jausti sprando tempimą. Bet jei tempia tarpumentę, veikiausiai yra sutrumpėję nugaros viršutinės srities tiesiamieji raumenys. Atliekant šį pratimą izometriškai susitraukia ir pilvo preso raumenys. Kiekvieną tiesiamųjų raumenų sritį tempkite po 20–30 sekundžių 4 kartus.

II PRATIMAS: Kaklo lenkiamųjų raumenų stiprinimas

Atsigulkite ant nugaros, sulenkite kojas per kelius ir priglauskite per alkūnes sulenktas rankas stačiu kampu prie grindų. Kaklo lenkiamuosius raumenis stiprinkite tolygiu ritmu. Iš pradžių negiliai įkvėpkite, neatkeldami rankų nuo kilimėlio, kaklą lenkite stengdamiesi smakru paliesti krūtinkaulį ir iškvėpkite. Tokius judesius atlikite 15 kartų. Darykite trumpas pertraukėles ir pakartokite po 4 kartus.

III PRATIMAS: Krūtinės raumenų viršutinės ir apatinės dalies tempimas

Nuotraukų autorystė: Gyd. Jono Girskio knyga "Viskas apie stuburo gydymą. Praktinis iliustruotas vadovas, kaip padėti sau"

Atlikdami krūtinės raumenų viršutinės dalies tempimo pratimą tarpduryje sulenkite rankas per alkūnes ir dilbius stačiu kampu ir prispauskite prie durų staktos, alkūnės – pečių aukštyje. Kaire koja ženkite žingsnį į priekį, truputį palinkdami viršutine kūno dalimi perkelkite kūno svorį ant kairės kojos lenkdami ją per kelio sąnarį, kol pajusite tempiant rankose, pečių srityje (priekyje). Neatloškite kaklo, neišsilenkite per juosmeninę dalį ir visiškai ištieskite dešinę koją per kelio sąnarį (kartais galite pajusti ir dešinės blauzdos tempimą). Jei atsiranda skausmas juosmens srityje, pratimą darote netaisyklingai: turbūt per daug išlenkiate juosmeninę dalį. Tempimą atlikite po 20–30 sekundžių 4 kartus.

PLASTINĖS IR REKONSTRUKCINĖS CHIRURGIJOS GYDYTOJOS GABRIELĖS LATAKAITĖS-ČIULADĖS KOMENTARAS APIE VEIDO BEI KAKLO GROŽĮ LEMIANTĮ PLATYSMOS RAUMENĮ.

Ar poodinis kaklo raumuo platysma daugelio žmonių yra silpnas, atsipalaidavęs, ar vis tik priešingai – įsitempęs, kietas?

Kaklą sudaro šios itin svarbios struktūros – oda, paviršinis riebalinis sluoksnis, platysma, gilusis riebalinis audinys, liaukos, gilieji raumenys. Įprastai kaklo išvaizdą lemia ne tik genetinė predispozicija, bet ir išoriniai faktoriai, tokie kaip rūkymas, saulės poveikis, staigus svorio metimas ir pan.  Taip pat žinoma, jog itin svarbus – odos bei platysmos ryšys, nes šie audiniai glaudžiai susiję. Bėgant laikui, veikiant biologiniams procesams ir išoriniams veiksniams, plastysmos tonusas mažėja, todėl atsiranda poodinio raumens diastazė – prasiskyrimas. Dažniausiai tokia būsena aptinkama 40-60 metų žmonėms. Remiantis moksliniais straipsniais, vyrų kaklo raumenyno tūris yra apie 60 proc. didesnis, taigi ir raumenys stipresni,  nei pas moteris. Todėl galime daryti išvadą, jog jų ir platysmos raumuo yra stipresnis bei kietesnis.

Kaip žmogus pats gali įsivertinti savo platysmos būklę? Ar yra specifinių šio raumens būklės vertinimo testų?

Jei yra  padidėjęs apatinio žandikaulio ir kaklo kampas (daugiau nei 90 laips.),  galima įtarti esant mažesnį platysmos raumens tonusą. Taip pat reikėtų vertinti ir poodinį riebalinio audinio kiekį. Platysmos tonusą galima vertinti įtempiant kaklo raumenis – tariant Y raidę: jei susiformuoja ir išryškėja  šoninės  vertikalios juostos, vadinasi, tose vietose yra hipertonusas (jį galima atpalaiduoti botulino toksino pagalba). Tačiau jei kaklo viduryje susiformuoja tarpas, galima įtarti poodinio kaklo raumens diastazę – prasiskyrimą, koreguojamą chirurginiu būdu.

Kada būtina platysmos raumenį koreguoti chirurginiu būdu?

Kaip minėta, hipertonusas yra gydomas botulino toksino injekcijomis sumažinant nervinio impulso perdavimą į raumenį ir taip pagražinant kaklo reljefą. Jei yra diastazė ir padidėjęs kaklo-apatinio žandikaulio kampas bei sumažėjęs tonusas, galima atlikti chirurginę platysmos plastiką (posmakrinėje raukšlėje atliekamas apie 4 cm pjūvis, pašalinami paviršiniai riebalai, susiuvamai prasiskyrę centriniai platysmos pilveliai bei pašalinami gilieji kaklo riebalai), kuri grąžina anatomiškai taisyklingą pasmakrę. Tačiau tokia operacija atliekama, jei nėra didelio odos pertekliaus. Jam esant (dažniausiai nuo 60 m.) taikomas kombinuotas gydymas: platysmos plastika bei  kaklo patempimas kartu pašalinant odos perteklių.

Autorystė: Smartwellness.eu

Subscribe to our newsletter
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Sveikatlaiškio prenumerata

Prenumeruokite autentiškas sveikatos naujienas

Paspausdami prenumeruoti jūs sutinkate su mūsų Privatumo Politika
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Smartwellness

Naršymas mūsų svetainėje skatina būti sveikesniais. Autentiški, edukaciniai straipsniai, itin kruopščiai atrinktos sveikatinimo  knygos, filmai, įvairios sveikatinimo inovacijos, prietaisai, priemonės, programos yra skirti jūsų sveikesnei kasdienybei.

Smartwellness.eu turiniui įtakos nedaro rėmėjai, sveikatingumo produktų tiekėjai, pardavėjai ar partneriai - informacija platinama nepriklausomu interesu.

Autoriaus teisės © 2022 SmartWellness.eu. Visos teisės saugomos. Powered by Webflow.lt